• .

          • .

            UWAGA RODZICE!  WARTO WIEDZIEĆ ŻE :

             

            • Dziecko „podleczone” lub bezpośrednio po przebytej chorobie jest wyraźnie osłabione i jego organizm jest bardzo podatny na kolejne infekcje czy inne choroby. 
            • Warto zdać sobie sprawę, jakie powikłania i konsekwencje zdrowotne niesie ze sobą niewyleczona do końca choroba. Często nieświadomi tego rodzice podejmują ryzyko i odprowadzają do przedszkola dzieci wykazujące jeszcze objawy chorobowe. 
            • Nawet zwykłe zapalenie górnych dróg oddechowych nieleczone lub leczone nieodpowiednio może u małego dziecka doprowadzić do rozwoju poważniejszej choroby lub powikłań. Konsekwencja tego jest przedłużona absencja w pracy przynajmniej jednego z rodziców, podnosi to koszty leczenia dziecka oraz naraża je na długotrwałe konsekwencje zdrowotne oraz utratę treści dydaktycznych realizowanych w tym czasie w przedszkolu. 
            • Nikt z rodziców nie chce, by inne dzieci narażały jego własne na zachorowanie, a każde chore, przeziębione dziecko przebywające w przedszkolu jest zagrożeniem dla pozostałych. 
            • Pracownicy przedszkola nie posiadają uprawnień do podawania dziecku lekarstw bez względu na to, czy jest to zwykły syrop na kaszel czy antybiotyk. Nie wynika to ze złej woli, lecz z obawy przed reakcją organizmu dziecka na lek. Po podaniu dowolnego leku może dojść do reakcji alergicznej lub innych powikłań zdrowotnych, a placówka nie dysponuje środkami do udzielenia dziecku pomocy w takiej sytuacji. 
            • Obowiązek zapewnienia dziecku odpowiedniej opieki podczas choroby oraz samego leczenia spoczywa wyłącznie na rodzicach - opiekunach prawnych.

            Warto pamiętać!

            • Dzieci zakaźnie chore lub z gorączką powinny pozostać w domu.
            • Prosimy nie przyprowadzać dzieci przeziębionych.
            • Katar to także choroba.
            • Pamiętajmy o innych dzieciach i o niebezpieczeństwie zarażenia.
            • Jeżeli dziecko źle się poczuje, natychmiast Państwa o tym powiadomimy, dlatego prosimy, aby numery Waszych telefonów, którymi dysponujemy, były stale aktualne.
          • .

          • Szanowni Rodzice/Opiekunowie

            Przypominamy, że nasze przedszkole bierze udział w następujących akcjach:

            - GÓRA GROSZA - zbiórka drobnych monet;

            - REBA - Edykujemy-pomagamy - zbiórka zużytych baterii;

            - NAKRĘĆ się dla BASI - zbiórka plastikowych nakrętek;

            - KOLOROWE KREDKI, czyli wielki kredkowy recykling - zbiórka zużytych kredek.

            Pojemniki na w/w znajdują się w szatni. Dziękujemy za zaangażowanie.

          • .

          • Informujemy, że w przedszkolu jest zainstalowany SENSOR CZYSTOŚCI POWIETRZA, dzięki któremu można sprawdzić poziom smogu. Urządzenie znajduje sie przy ramie okiennej na parterze. Informacje o parametrach czystości powietrza są dostępne na stroniehttps://map.airly.eu/pl/

          • .

          • A kiedy nadejdzie ten wielki dzień…

            Plan dnia

            W dniu rozpoczęcia edukacji przedszkolnej pomocne jest trzymanie się wcześniej ustalonego planu. Ważne jest, aby dziecko zobaczyło w rodzicu spokój, opanowanie i jeśli jest to możliwe, także radość. Jeśli rodzic bardzo przeżywa czas pójścia do przedszkola, może warto poprosić o pomoc zaufaną osobę. Czasem lepiej jest, by dziecko do placówki zaprowadziła uśmiechnięta i spokojna ciocia, niż zdenerwowana mama.

            Trudne rozstanie

            Dzieci, które nie chcą iść do przedszkola już w drodze mogą zacząć marudzić czy płakać. Ważne jest, by osoba dorosła mimo wszystko zachowała spokój i przypomniała maluchowi o faktach: dokąd idzie, dlaczego, co tam będzie robiło oraz kiedy i przez kogo zostanie odebrane. Określając porę odbioru należy posługiwać się elementami z rytmu dnia, gdyż tak małe dziecko nie ma poczucia czasu (czyli mówimy: Tata/Mama przyjdzie po ciebie, jak zjesz obiad/podwieczorek.).

            Rozstanie, które w końcu nadejdzie także nie powinno być nerwowe, ani za długie, ani za krótkie. Ma trwać tyle, by dziecko zdążyło się rozebrać, chwilę przytulić do dorosłego i wejść do sali.

            Nie wolno rezygnować z pójścia do przedszkola lub przedłużać momentu rozstania. Wbrew pozorom, to dziecku nie pomaga, pokazuje jedynie, że lęki, które ono odczuwa towarzyszą również dorosłemu, więc może jednak są uzasadnione. Poza tym uczy przedszkolaka, że płacz i krzyk są doskonałymi środkami, by dostać to, czego chce. Pomocne natomiast są zachowanie rytmu dnia, regularne uczęszczanie do placówki i  opanowanie rodziców.

            Obecnie z powodów sanitarnych rozstania dzieci z rodzicami organizowane są w inny sposób - zasady przyprowadzania i odbioru dzieci, uwzględniają aktualne wytyczne GIS. Dobrze jest na bieżąco zapoznawać się z nimi oraz rozmawiać o tym z dzieckiem. Należy uprzedzić przedszkolaka, że m. in.: będzie mierzona mu temperatura, dezynfekowane ręce, a mama przytuli wcześniej niż pod salą. Warto podkreślić, że z wieloma z tych zachowań dziecko już się zetknęło (np. w sklepie, przychodni). Ważne, by maluch usłyszał o tym od kochających rodziców i miał czas, aby to przyswoić. Tak zorganizowane rozstania z rodzicami dla niektórych dzieci mogą okazać się bardzo trudne i należy to zrozumieć.

            Warto pamiętać, że nauczyciele bardzo się starają, aby dzieci jak najszybciej polubiły przedszkole i poczuły się w nim bezpiecznie. Jeśli rodzic ma wątpliwości, sam potrzebuje wsparcia i pomocy przy rozstaniach, może o nią poprosić nauczyciela.

            Punktualność

            Wielu rodziców pyta, o której godzinie należy odebrać przedszkolaka. Niektórym dzieciom w adaptacji pomaga, jeśli w pierwszym okresie uczęszczania do przedszkola mogą zostać odebrane wcześniej tj. po obiedzie i przed leżakowaniem. Jest to jednak uzależnione od możliwości jego rodziców, czy są w stanie zapewnić maluchowi dalszą opiekę. Najważniejsze jest jednak to, by odbierać dziecko punktualnie! Każde spóźnienie powoduje u malucha stres i lęk, które w konsekwencji prowadzą do zmniejszenia zaufania do dorosłego.

            Droga do domu

            Wracając do domu rodzice często chcą wiedzieć o wszystkim, co działo się pod ich nieobecność. Tymczasem małe dziecko spostrzega świat inaczej niż dorosły. Dla niego świat przedszkola i świat domu to dwa odrębne światy. Dlatego wracając do domu, może nie chcieć a nawet nie pamiętać, co było w przedszkolu, bo ono już jest gdzie indziej. Należy więc uszanować te uczucia i potrzeby, jeśli dziecko nie chce rozmawiać o przedszkolu zaproponować inny temat. Dobrze jest podkreślać wszystkie, nawet najmniejsze sukcesy malucha i w ten sposób wzmacniać jego poczucie własnej wartości, zaradności, sprawstwa. A o przedszkole można zapytać nauczyciela, z którym warto mieć stały kontakt.

             

            Na podstawie tekstu: mgr Katarzyna Bińczyk, mgr Milena Cieślak, mgr Marta Krasowska

            (Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1, ul. Zawiszy 13)

             

          • .

          •   SZANOWNI RODZICE 3-LATKÓW-NASZYCH NOWYCH WYCHOWANKÓW!

             Poniżej przekazujemy garść informacji na dobry początek.

            Pierwsze dni pobytu w przedszkolu, Państwa pociech będą trudne dla wszystkich. Prosimy o wyrozumiałość oraz zaufanie naszemu doświadczeniu. Wszystkim nam chodzi o wspólny cel: radość, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych dzieci, chociaż nie zawsze będzie to, takie widoczne już od pierwszych chwil.

            Organizacja pracy w przedszkolu:

            Przedszkole od 01 września otwarte będzie w godzinach od 7:00 do 17:00. 

            Dzieci przyprowadzamy do godziny 8:30.

            Grupy dzieci 3-letnich, znajdują się na parterze.

            Dzieci zostały przydzielone do grup:

            IA -  tu czekają na dzieci: pani Monika/pani Monika K./pani Magda oraz  pani Edyta i pani Małgosia.

            IB  – tu czekają na dzieci: pani Wiola/pani Grażynka oraz pani Renatkai pani Wioletta.

            Informacje dotyczące przydziału do grupy są wywieszone na drzwiach sal.

            Nie podpisujemy z Państwem umów o świadczenie usług z przedszkolem, gdyż nie ma podstaw prawnych do zawierania przez dyrektorów przedszkoli miejskich umów cywilnoprawnych z rodzicami.

            W pierwszym dniu pobytu dziecka w przedszkolu, prosimy przekazać nauczycielce  grupy, wypełniony i podpisany przez oboje rodziców/prawnych opiekunów dokument:

            UPOWAŻNIENIE DO ODBIORU DZIECKA (o ile dziecko nie będzie odbierane przez rodziców).

            Dzieci w przedszkolu spożywają cztery posiłki: I śniadanie – godz. 8:30, II śniadanie – godz.10:00, obiad – godz. 12:00 oraz podwieczorek 14:30.

            W ciągu dnia dzieci 3-letnie odpoczywają na leżakach. Każde dziecko otrzymuje swój leżaczek, a Rodzice/Opiekunowie proszeni są o dostarczenie śpiwora i piżamki.   Wszystkie rzeczy muszą być widocznie i trwale podpisane. 

            W szatniach każde dziecko będzie miało przydzieloną i podpisaną imieniem i pierwszą literą nazwiska, szafkę z półeczką.

            W pierwszym tygodniu września przekażemy kolejne istotne informacje oraz podamy datę spotkania z nauczycielami.

            Już teraz zachęcajcie Państwo swoją pociechę do:

            - samodzielnego mycia rąk;

            - samodzielnego ubierania się, zakładania tego, co potrafi;

            - samodzielnego korzystania z toalety i używania papieru toaletowego;

            - wycierania nosa w chusteczkę;

            - podejmowania przez dziecko prób samodzielnego zjadania posiłków;

            codziennego spożywania owoców i warzyw do gryzienia;

            - malowania farbami, rysowania kredkami, lepienia z plasteliny;

            - chodzenia jak najwięcej, nie używania wózka i noszenia na rękach;

            Ubieranie dziecka do przedszkola:

            - najważniejsze to, żeby dziecko znało swoje ubrania (nie dajemy nowo zakupionych);

            - proponujemy, aby ubrania i kapcie były podpisane;

            - ubranie ma być wygodne, łatwe dla dziecka do ubierania;

            - proponujemy spodnie/spódniczki na gumkę;

            - ubieranie na cebulkę, które najlepiej zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem;

            - nakrycie głowy, także w okresie letnim;

            - buty wyjściowe: bezpieczne, łatwe do zakładania, zapinane najlepiej na rzepy;

            - kapcie: na gumowej podeszwie, nie sznurowane, łatwe do założenia PODPISANE),

            - nie dajemy dzieciom żadnej biżuterii.

            Zapasowa bielizna i ubrania (np. majtki, bluzki, rajstopy, spodnie, skarpetki i ewentualnie dodatkowa para kapci), zapakowane w materiałowy, podpisany worek to rzeczy, które leżą w przedszkolnej szatni lub są w sali przedszkolnej  są wykorzystywane, gdy zachodzi tego potrzeba.

            Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

            Dla wielu dzieci pierwszy kontakt z przedszkolem to, źródło przykrych napięć emocjonalnych, utrudniających im przystosowanie. Dziecko szybciej się do niego adaptuje i zniesie niedogodności, gdy będzie postrzegało przedszkole jako bezpieczne i atrakcyjne miejsce dla siebie  i swoich rodziców. W tym celu należy:

            - wytworzyć w dziecku pozytywne nastawienie;

            - rozbudzić ciekawość, sprowokować radosne oczekiwanie  na pobyt w przedszkolu;

            - opowiadać o pierwszych chwilach w przedszkolu;

            - ujednolicać działania dom – przedszkole, aby dziecku łatwiej było przystosować się do nowej rzeczywistości;

            - stosować w przedszkolu krótkie pożegnania;

            - prowokować do mówienia, dostarczać poprawnych wzorców mowy;

            - chwalić dziecko za jego dzielność i umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji;

            - nie okazywać dziecku własnych rozterek, zostawiając je w przedszkolu;

            - nigdy nie straszyć dziecka przedszkolem;

            - nie należy przynosić do przedszkola własnego jedzenia i picia.

            Na dzień dzisiejszy placówkę obowiązują wytyczne i zalecenia GIS (https://www.gov.pl/web/gis/wytyczne-przeciwepidemiczne-glownego-inspektora-sanitarnego-z-25-sierpnia-2020-r-dla-przedszkoli-oddzialow-przedszkolnych-w-szkole-podstawowej-i-innych-form-wychowania-przedszkolnego-oraz-instytucji-opieki-nad-dziecmi-w-wieku-do-lat-3--iv-aktualizacja).  W aktualnej rzeczywistości przedszkolnej prosimy o częste śledzenie informacji zawartych na stronie internetowej, dla sprawnej komunikacji oraz przyjaznej atmosfery współtworzenia codzienności przedszkolnej.

               

          • .

          • Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej dla dyrektorów przedszkoli, szkół  i placówek oświatowych  w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku  z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa

            • rozmowa z dziećmi na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;
            • wywieszenie instrukcji dotyczącą mycia rąk oraz inne zasady dotyczące higieny osobistej;
            • apel do rodziców, by nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły;
            • zwrócenie uwagi, aby do szkoły lub przedszkola nie przychodzili chorzy nauczyciele i inni pracownicy;
            • poinformowanie ucznia i rodzica, że jeśli nie miał kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
            • nie organizowanie wycieczek do krajów, w których wykryto ogniska koronawirusa;
            • informowanie rodzica, którego dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, aby bezzwłocznie powiadomił najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosił się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
            • powiadomienie rodzica dziecka do 8. roku życia, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy mu się zasiłek opiekuńczy  (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999  o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa,  Dz.U. 2017, poz. 1368);
            • sprawdzanie na bieżąco komunikatów publikowanych na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego  i Ministerstwa Zdrowia.

            INFOLINIA Ministerstwa Zdrowia tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).

          • .

          •  

             

            Drodzy Rodzice!

                   Rok szkolny 2021/22 już za nami, zatrzymajmy się więc na chwilę, żeby podsumować oraz zastanowić się nad  różnymi obszarami życia i funkcjonowania naszego przedszkola. Wiele naszych działań: dydaktycznych i wychowawczych nie byłoby możliwych bez wsparcia, którego udzieliła nam Rada Rodziców. Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za owocną pracę dla dzieci i przedszkola oraz za podejmowanie szeregu działań wspierających pracowników.  Dzięki zaangażowaniu i oczywiście hojności Rodziców mogliśmy zrealizować wiele cennych projektów, poprawić oraz wzbogacić wyposażenie sal przedszkolnych, a także ogrodu.

            W roku szkolnym 2021/22, udało nam się zrealizować nasze wcześniejsze założenia. Gościliśmy w przedszkolu wiele grup teatralnych z pięknymi spektaklami,  były bale, warsztaty dla dzieci, wycieczki, wyjścia do biblioteki, teatru, muzeów, Piknik Rodzinny, starsze dzieci były też w Kinie za Rogiem.  Dzięki Państwa wpłatom maluszki otrzymały drobne upominki podczas Pasowania na Przedszkolaka, a wszystkie przedszkolaki piękne prezenty świąteczne. Wyrazy wdzięczności składamy także na ręce przedstawicieli Rodziców wszystkich grup, którzy byli oddani sprawom placówki dla dobra całej społeczności przedszkolnej. Wspólnie z Radą Rodziców tworzymy partnerską atmosferę, dzięki której łatwiej mogliśmy rozwiązywać pojawiające się problemy.  Liczymy na Państwa pomoc i również owocną współpracę w nowym roku szkolnym 2022/23.

             

                               dyrektor Przedszkola nr 212, nauczyciele i pracownicy


          • Drodzy Rodzice!

            Bardzo prosimy o nie przyprowadzanie do przedszkola chorych dzieci! Dzieci zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi. Pamiętajcie Państwo o innych dzieciach, pracowanikach przedszkola i o niebezpieczeństwie zarażenia.

          • Podziękowania

          • Drodzy Rodzice!

            Bardzo dziękujemy za pomoc w zaopatrzeniu naszego przedszkola we wszelkiego rodzaju artykuły higieniczne (chusteczki, papier toaletowy) oraz plastyczne.

            Jeśli Państwo mogą, to dla urozmaicenia zajęć z Waszymi dziećmi, mile widziane jest także przynoszenie: artykułów biurowych (kartony, papier xero, papier kolorowy, papier szary, kredki bambino, plastelina, krepina, flamastry, farby, pędzle, pastele, kleje itp.) a także skrawków materiałów, rekwizytów teatralnych (maski, peruki, stroje itp.) oraz wszelkiego rodzaju "skarbów".

          •  

             

            Drodzy Rodzice!

            Bardzo dziękujemy za przyniesione przez Was zabawki,  które umilą dzieciom pobyt w przedszkolu oraz wszelkie artykuły plastyczne,  które wzbogacą dziecięcą wyobraźnię i rozwiną kreatywność!