• Od strony kuchni

        •  

           

          POSIŁKI
          Naszym dużym atutem jest własna kuchnia i panie kucharki – Pani Bogusia, Pani Hania, Pani Ania i Pani Danusia, które dla każdego "niejadka" znajdą coś, co będzie mu smakowało. Staramy się, aby posiłki przygotowywane w naszym przedszkolu miały domowy charakter, a jednocześnie były różnorodne. Panie kucharki, oprócz pracy, wkładają dużo serca w przygotowywane posiłki. Same pieką ciasta, mięsa, robią kluski i smażą naleśniki. Kanapki serwowane dzieciom są kolorowe, dbamy, aby pojawiały się na nich różne warzywa. 

          Jadłospis ustalamy kierując się sezonowością i dostępnością artykułów. Staramy się unikać produktów wstępnie przetworzonych, zastępując je produktami świeżymi. Do posiłków przygotowujemy różnorakie dodatki skrobiowe: ziemniaki, kasze, ryż, makaron, kluski, a także pieczywo: ciemne, graham i z ziarnami. Dbamy, aby każdego dnia dzieci otzrymywały świeże owoce oraz kompot. Codziennie przedszkolaki dostają też do posiłku dodatek mleczny - najczęściej w postaci zupy mlecznej, ale także kakao, kawy zbożowej czy jogurtu. W jadłospisie nie brakuje potraw z ryb i jaj, a także nowości - ostatnio do jadłospisu dołączyliśmy ciecirzycę (jako dodatek do drugiego dania, a także w postaci pasty).

          W naszym przedszkolu serwowane są cztery posiłki:
          ŚNIADANIE - składające się z zupy mlecznej, kolorowych kanapek z wędliną, serem, pomidorem, ogórkiem, jajkiem na twardo, rybą, itd. oraz herbaty, mleka, kakao lub innego napoju;
          II ŚNIADANIE - na które są podawane owoce i kompot lub sok;
          OBIAD - składający się z dwóch dań: zupy i drugiego dania mięsnego lub jarskiego, surówki i gotowanych warzyw, kompotu ze świeżych lub mrożonych owoców;
          PODWIECZOREK - to  kolorowe kanapki z serem, wędliną, sezonowymi warzywami, ciasto, owoce, jogurt, galaretka, kisiel, budyń, napój do picia, itp.

          Spożywanie posiłków odbywa się w spokojnej atmosferze, podczas której dzieci uczą się zasad dobrego zachowania się i umiejętności posługiwania się sztućcami. Zarówno nauczycielki, jak i personel pomocniczy zachęcają do kosztowania nowych dań, a w razie potrzeby pomagają dzieciom, nigdy nie zmuszając ich do jedzenia.